aktuality - Daisho

Klub DAISHO
Chanbara
Přejít na obsah
Praha a Mělník, ne tak vzdálená města, ale co je dělá ještě bližšími jsou určitě závody v chanbaře. 23.10. 2022 jsme vyrazili do Prahy na mezinárodní závody. Hned jak jsme přišli do haly, tak jsme si všimli, že je vyvěšena spousta vlajek, a jak jinak, začali jsme si přeříkávat kterých států tyto vlajky jsou. A bylo jich dost- Francie, Polsko, Maďarsko,Slovensko a samozřejmě Česko. Bylo úžasné vidět kolik zemí se sešlo a kolik různých kultur může spojit jeden sport. Celé závody se nesly v úžasné atmosféře a myslím, že i právě to nás nabilo energii, kterou jsme během soubojů využili. Díky tomu několik z nás vyhrálo ne jednu medaili. No a Mělník? Stejně jako minulý rok se sem sjeli všechny týmy z Česka, aby si užili poslední závody roku 2022. Díky přátelské atmosféře se nám nejen bojovalo, ale i rozhodcovalo skvěle. Roli bojovníků už známe dobře, ale roli rozhodčích jsme si mohli poprvé vyzkoušet právě zde. No a jak to celé dopadlo ? V soutěži pro týmy jsme vyhráli první místo! Měli jsme z toho obrovskou radost. Po závodech nás čekali ještě zkoušky na vyšší pásek. Nic nás nepotěšilo víc, než to, že jsme zkoušky všichni úspěšně složili. Oba závody jsme si moc užili a těšíme se co nám přinese rok 2023.
DD
V neděli 1.12.2019 proběhl na Mělníce turnaj Chanbary, ve kterém soupeřilo 7 klubů z České republiky a do soutěží se zapojilo více jak 50 závodníků. Za náš klub Daisho KnL nastoupilo 9 závodníků a vedli si skvěle. Jejich zapálení, ale především výsledky v závodech, a celkový počet získaných medailí je vynesl na první místo, a tím zajistil zisk poháru za nejúspěšnější klub turnaje.
Medailová sbírka vypadá „v zisku umístění“ takto:
 
Jakub S.       2. Choken Morote
Radim D.      1. Tate Kodachi, 3. Choken Morote, 3. Kihon Dosa
Josef J.         1. Kodachi, 3. Tate Kodachi
Kristýna H.   1. Kodachi, 1. Tate Kodachi, 1. Choken Free, 3. Kihon Dosa
Tereza M.     1. Kodachi, 1. Tate Kodachi, 3. Choken Morote, 3. Kihon Dosa
Daniela D.     3. Choken Morote, 1. Kihon Dosa
David P          3. Kodachi, 3. Choken Morote, 1. Kihon Dosa
Karel M .        2. Choken Morote, 3. Kihon Dosa
 
Po skončení turnaje proběhly zkoušky na vyšší technické stupně a všech 9 členů našeho klubu je bez velkých problémů úspěšně složilo.
Všem moc děkuji za snahu a gratuluji k úspěchům z turnaje i ke složení zkoušek.
Malé shrnutí účasti klubu DAISHO z Kostomlat n/L na turnaji „Slovakia Chanbara Open“, který se konal 26.10.2019 v Žilině. Na závody vyrazili 4 závodníci (plus doprovod z řad rodičů) z našeho klubu, aby se pokusili zúročit své dovednosti a tréninkem zvládnuté umění meče, a to v poměrně velké konkurenci s borci ze slovenských klubů, kteří jsou v tomto sportu několik let před námi. O medailích jsme tajně snili, ale především jsme jeli získávat zkušenosti z mezinárodních sportovních klání. Soutěžilo se ve dvou hlavních disciplínách kihon dosa (sestavy) a datotsu (zápasy s různými zbraněmi). Sestav i soubojů se účastnili všichni čtyři naši závodníci. V obrovské konkurenci neztratili nervy a velmi se snažili, a proto byl skvělým překvapením postup Kristýny H. v sestavách až do finále, kde už na zkušenějšího slovenského závodníka nestačila. Vybojovala tedy nádherné, a pro nás nečekané, druhé místo. V následujících soubojích také naši závodníci nezapadli a neudělali našemu klubu žádnou ostudu. Společně pak v zápasech dokázali získat 5 medailí (3 bronzové a 2 stříbrné), i když trénují poměrně krátce, ve srovnání se slovenskými závodníky. Je dobré vidět, jak jsou rovnocennými soupeři i pro zkušenější bojovníky a už mají i dovednosti dosahovat na přední místa v turnajích a soutěžích.
Kristýna H. 1x sříbro a 1x bronz (kihon dosa a nito Kodachi)
Daniela D. 2x bronz (Kodachi a nito Kodachi)
Radim D. 2x stříbro (Kodachi a Choken morote)
Všem moc díky za bojovnost a týmovou podporu, poděkování patří také rodičům, bez kterých bychom celou akci nezvládli.
… a jeden pohled závodníka …
Hned jak jsme zjistili, že se v sobotu 26.10.2019 bude konat „Slovakia Chanbara Open“ v Žilině, věděli jsme, že tam chceme jet, a podařilo se. Hned jak jsme vešli do haly, kde se závody konaly, věděli jsme, že to bude skvělé a nemohli jsme se dočkat. Po úvodní řeči mohlo vše začít. První disciplínou byla sestava. Po dokončení jsme začali bojovat. Když jsme dokončili jednotlivé souboje, zbývalo už jen jedno – vyhodnocení. Bylo hezké vidět, že se na „bedně“ umístilo několik členů našeho týmu. Myslím, že jsme si ti užili, a když to půjde, zúčastníme se i příště.
„Daniela D.“
V sobotu 24.11.2018 se konaly již druhé zkoušky na vyšší technické stupně v chanbaře. Na fotografii jsou zachyceni naši úspešní studenti, kterým se podařilo tímto krokem bez velkých problémů projít. Všem moc gratuluji a děkuji za snahu. Nemalý dík patří i jejich rodičům, kteří je podporují. LuK
Czech Chanbara open Praha 2018
 
Dne 19.5.2018 se v Praze konal mezinárodní turnaj – Czech Chanbara open – kterého ze účastnilo více než 100 závodníků z 8 států Evropy (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Švýcarsko, Finsko, Itálie, Srbsko) a dokonce i dva borci z Egypta. Za náš klub Daisho Kostomlaty nastoupili: Kristýna Hapujdová, Daniela Dobrovodská, Jakub Studený, Pepa Jandl, Radim Dobrovodský, Roman Řasa, David Piják a Karel Michálek. A za Taehan Kolín se do Prahy vypravil Marek Žalud. I v tak obrovské konkurenci jsme opět získali několik cenných kovů do naší sbírky. Radim třikrát zlato (kodachi, tate kodachi a nito kodachi), Kristýna dvě stříbra (kodachi a choken free), Pepa dvakrát bronz (tate kodachi a nito kodachi) a Marek jedno štříbro (choken free). Našim medailistům moc gratuluji, všem našim závodníkům patří velké poděkování za jejich nasazení, snahu i bojovnost a přeji mnoho dalších sportovních zážitků i úspěchů. LK.
31.3.2018 proběhl v Albrechticích nad Vltavou velikonoční turnaj o putovní pohár starosty obce v Chanbaře. Z našeho klubu Daisho Kostomlaty, se bojů zúčastnili tři zástupci, a to Kristýna Hapujdová, Josef Jandl a Jakub Studený. Všem třem se vstup do jejich prvního turnaje v Chanbaře velmi podařil. Vyhráli každý jednu z hlavních cen:
Kristýnka - 3. místo tate kodachi (štít+krátký meč)
Pepa - 2. místo nito kodachi (2 krátké meče)
Kuba - 1. místo kodachi (krátký meč) a 3. místo tate kodachi (štít+krátký meč)

Za celé zápasení si Kuba svým přístupem získal rozhodčí i pořadatele a byl oceněn jako nejlepší bojovník Chanbary na tomto turnaji.

Všem bojovníkům mooooc gratuluji a děkuji rodičům za podporu a účast.
Přeji mnoho úspěchů při dalších podobných kláních.

V neděli  22.4.2018 proběhl na Slovensku v Trenčíně turnaj v Chanbaře. Pro naše dva spřátelené kluby, Taehan Kolín a Daisho Kostomlaty n/L, to byla teprve druhá účast na podobném sportovním zápolení. V poměrně hojné účasti závodníků z Čech a Slovenka jsme se vůbec neztratili a dáváme najevo, že se s našimi závodníky musí počítat i v nadcházejících turnajích. Pod vedením trenéra Luďka Kastnera se vydalo do Trenčína 10 závodníků (3 za Taehan a 7 za Daisho).  Počet medailí, a to 11 (skutečně jedenáct), překonal všechna očekávání, jelikož se tomuto, u nás, mladému bojovému sportu věnujeme poměrně krátkou dobu (asi necelý rok). Všichni se moc snažili. Všem zúčastněným patří mé veliké poděkování, za předvedené výkony a rodičům závodníků pak za pomoc a velikou podporu. A zde již konkrétní výsledky…
 
Za Taehan Kolín:
Huy Pham Quang - bronz v TATE KODACHI (krátký meč a štít)
Marek Žalud - stříbro v CHOKEN FREE (dlouhý meč jednoruč)
 
Za Daisho Kostomlaty:
Kristýna Hapujdová - zlato NITO KODACHI (dva krátké meče) a bronz KIHON DOSA (sestava s mečem)
Jakub Studenýbronz NITO KODACHI (dva krátké meče) a bronz TATE KODACHI (krátký meč a štít)
Josef Jandlzlato TATE KODACHI (krátký meč a štít) a bronz NITO KODACHI (dva krátké meče)
David Pijákbronz CHOCKEN FREE (dlouhý meč jednoruč) a bronz KIHON DOSA (sestava s mečem)
Luděk Kastner – bronz CHOKEN MOROTE (dlouhý meč obouruč)
Návrat na obsah